Diakonia Parafialna

 

 

24 lutego kilka osób z kursu polskiego zwiedzało węgrowską bazylikę.

W 1703 podczas wojny północnej pierwotna świątynia zbudowana w pierwszej połowie XVI wieku z fundacji Kiszków w stylu gotyckim spłonęła.

Została odbudowana w stylu barokowym według projektu Tylmana z Gameren przez architektów Carlo Ceroniego i Jana Reisnera i konsekrowana w 1711r. W roku 1997 papież Jan Paweł II ustanowił kolegiatę węgrowską bazyliką mniejszą.

Uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć piękne freski, usłyszeć legendy, związane z lustrem Twardowskiego i poznać kolejny fragment historii Węgrowa i Polski.

Bardzo dziękujemy panom Janowi Mielniczkowi i Romanowi Postkowi.

 

„Warownym grodem jest nasz Bóg” – M. Luter    

W Wigilię nasze nabożeństwo rozpoczęło się o godzinie 14:00, tak aby każdy mógł spokojnie i bezpiecznie wrócić do swoich domów i rodzin na Kolację Wigilijną. Mieliśmy wspaniałą choinkę w kościele, a w trakcie nabożeństwa wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu dzieci z naszej parafii czyli, z tzw. „Korczew Band”. Dzieciaki świetnie śpiewają, a rodzice wspierają je także śpiewem i akompaniamentem na gitarze.  Dziękujemy także księdzu Grzegorzowi, za poprowadzenie nabożeństwa i bardzo pouczające kazanie o „bożych prezentach”.

Po 16:30 zebraliśmy się wszyscy z naszego parafialnego podwórka na Narutowicza 20 w Węgrowie,  na przygotowaną własnymi siłami Kolację Wigilijną. Ponieważ jesteśmy z różnych tradycji zarówno religijnych jak  i językowych  czytanie fragmentu Ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa odbyło się w wersji dwujęzycznej po polsku i po ukraińsku.

Jakże bliskie stały się słowa: „Nie bójcie się, bo oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem wszystkiego ludu”  oraz „Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój ludziom, w których ma upodobanie”

Po Kolacji odwiedziliśmy goszcząca u nas w parafii naszą 4 letnią Anulkę z mamą w węgrowskim szpitalu gdzie dochodzi do zdrowia. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia Aniu.

Polska tradycja nakazuje, że w taki wieczór nikt nie powinien pozostać sam.

Również potrawy na stole reprezentowały zarówno wigilijne tradycje polskie jak i ukraińskie. Obok pierogów z kapustą i grzybami były ziemniaki z grzybami,  obok śledzia w oleju i z cebulką był śledź „pod kołderką”  burczano-marchewkową itd. Kolędowaliśmy też dwujęzycznie, okazuje się , że wiele tradycji jest wspólnych, np. sianko pod obrusem, liczba potraw wigilijnych, zwyczaj siadania do kolacji wraz z pierwszą gwiazdką, wspólne życzenia i dzielenie się  symbolem narodzin Chrystusa, u nas opłatkiem, a  na Ukrainie kutią  itd.

Oczywiście jak zwykle najwięcej emocji wzbudziły prezenty pod choinką.

 

 

10 grudnia obejrzeliśmy z dziećmi przedstawienie autorskie pt. „Teoś i Boże Narodzenie”, które zrobiło ogromne wrażenie na wszystkich widzach. Na długo zostanie w naszej pamięci. Jak twierdzi dyr. artystyczny Pan Jerzy  Latos  „Misją Teatru Dobrego Serca jest mówienie w sposób radosny i pogodny o rzeczach pięknych i mądrych”. W pełni zgadzamy się z takim przesłaniem.

 

Do węgrowskiej parafii w śnieżną sobotę przybył Mikołaj i spotkał się z dziećmi naszych parafian i naszych gości z Ukrainy.  Dzieciaki z entuzjazmem powitały gościa. Zrobiło się świątecznie i radośnie.

Dzieci otrzymały paczki bożo-narodzeniowe i życzenia ciepła, bezpieczeństwa i domowej atmosfery w te zbliżające się święta.

Po pożegnaniu Mikołaj odjechał saniami zaprzężonymi w renifery, część dzieci twierdzi, że widziały na własne oczy ślady po saniach na parafialnym podwórku.

 

 

W dzisiejszą sobotę odbyło się spotkanie choinkowe w świetlicy, w budynku dawnego Domu Opieki „Sarepta”. Rozpoczęliśmy modlitwą, po czym nastąpiła autoprezentacja każdego z obecnych.

Najlepiej wypadły dzieci z ich szczerymi wypowiedziami. Było wesoło, słodko i przyjaźnie.

Dziękujemy za Wspólny Czas

 

 

W dniu 22.11.2022 w naszej parafii mieliśmy specjalnych Gości z Diakonii Polskiej oraz Diakonie Katastrophenhilfe. 

Celem wizyty był monitoring prowadzonych w parafii projektów pomocowych Diakonii Polskiej, realizowanych we współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe, a także rozmowa na temat bieżących potrzeb goszczonych przez parafię osób z Ukrainy. Przedstawiciele Diakonii Polskiej oraz Diakonie Katastrophenhilfe mieli okazję zobaczenia przygotowanych w ramach projektu miejsc noclegowych dla uchodźców, a także wziąć aktywny udział w prowadzonych w parafii aktywnościach dla dzieci z Ukrainy. Goście cieszyli się z możliwości rozmowy zarówno z przedstawicielami władz Parafii, jak również z przedstawicielami beneficjentów projektu. Prowadzone w ciepłej i przyjaznej atmosferze dyskusje pokazały, jak ważna w sytuacji wojny na Ukrainie była natychmiastowa reakcja i możliwość wspólnego działania na rzecz tych, którzy nagle znaleźli się w potrzebie. Uczestnicy spotkania zgodnie potwierdzili chęć dalszego zaangażowania się w działania pomocowe, dostrzegając jednocześnie kolejne wyzwania, jakie z perspektywy wspierania uchodźców może przynieść rozpoczynający się okres zimowy.

Dzieci otrzymały prezenty przywiezione przez naszych Gości, tym razem były to wcześniejsze „Mikołajki”.  W imieniu dzieci Bardzo Dziękujemy.

Dziękujemy bardzo za wspólny czas.

W spotkaniu uczestniczyli:

 

Przedstawiciele Diakonie Katastrophenhilfe:

Mario Göb, koordynator projektów pomocowych na rzecz Ukrainy

Franziska Uhlen, specjalista ds. projektów na rzecz Ukrainy

Hatem Efe, koordynator na Polskę ds. projektów na rzecz Ukrainy

 

Przedstawiciele Diakonii Polskiej:

Wanda Falk, dyrektor generalny

Iwona Baraniec, starszy specjalista ds. projektów

Małgorzata Weigle, specjalista ds. monitoringu i ewaluacji projektów

Mateusz Jelinek, specjalista ds. komunikacji

 

Przedstawiciele PEA Węgrów:

Ks. dr. Grzegorz Giemza, proboszcz administrator parafii

Elżbieta Kontosz, kurator parafii

Barbara Kita, przedstawiciel Rady Parafii,

Alina Zelent-Szyndler, diakonia parafialna – koordynator

 

oraz przedstawiciele beneficjentów projektu:

Panie Anny, Irina,  Natasza, Olena i nasze ukraińskie Dzieci.

 

 

 

 

Na zajęciach naszego klubiku dzieci dowiedziały się dlaczego dzień 11 listopada jest tak ważny dla Polaków. W szkołach i przedszkolach, do których uczęszczają od kilku dni trwają przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Ukraińskie dzieci też chciałyby się w nie włączyć.

Pani Natalia opowiedziała klubowiczom o polskim święcie, o polskiej fladze w barwach biało-czerwonych i o naszym godle narodowym. Bardzo przydatny okazał się internet, klubowicze obejrzeli materiał filmowy dotyczący poruszanych na zajęciach tematów. Dzieci wraz z rodzicami przygotowały ozdobne laurki w polskich barwach narodowych ułożone z dwubarwnych serduszek.

W tym roku w Polsce Święto Niepodległości obchodzone jest w 104 rocznicę odzyskania niepodległości, a prawnie zostało ustanowione przez polski Sejm w roku 1937. Ukraiński odpowiednik Święta Niepodległości obchodzony jest w dniu 24 sierpnia, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy w 1991 roku. Czyli Ukraina od 31 lat obchodzi swój Dzień Niepodległości.

 

 

W naszej parafii powołaliśmy klubik dla naszych ukraińskich dzieci przebywających w parafii.

Obok prowadzonych przez panią Joannę zajęć z nauki języka polskiego dla dorosłych i dzieci jest to kolejna inicjatywa skierowana bezpośrednio do uczących się dzieci.

Zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu po 3 godziny lekcyjne w godzinach popołudniowych. Docelowo chcielibyśmy, aby gośćmi klubiku stały się również inne dzieci ukraińskie uczące się w polskich szkołach z terenu naszego miasta.

Jest to nasza odpowiedź na sygnalizowane przez rodziców i same dzieci problemy w poprawnym zrozumieniu materiału szkolnego. Klubik ma za zadania wspierać dzieci w nauce i jednocześnie bawić.

Wykorzystując kompetencje pedagogiczne Pani Natalii chcielibyśmy świadczyć dodatkową pomoc w odrabianiu lekcji w związku z kontynuacją nauki ukraińskich dzieci w szkołach polskich.

Pani Natalia jest z wykształcenia pedagogiem o profilu matematyka i informatyka i ma wieloletnie doświadczenie ucząc dzieci w podcharkowskiej szkole.

Dzieci mogą korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych z przedmiotów nauczanych w szkole, niwelując problemy w zrozumieniu i opanowaniu przedmiotów wykładanych w języku polskim.

Pierwsze niejako startowe zajęcia poświęcone były zagadnieniom dotyczącym jesieni i dzieci skupiły się na przedstawieniu obrazu jesiennego drzewa ubranego w kolorowe listki. Poznały przy tym cały szereg słów i pojęć związanych z jesienną porą roku.

Zajęcia prowadzone są w języku ukraińskim co daje dzieciom dodatkowy komfort w zrozumieniu przekazywanych treści.