Siostry Diakonise z Diakonatu Eben-Ezer w węgrowskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

Diakonise w  węgrowskiej parafii

 

 

  

Śp. Siostra Diakonisa Zuzanna Lazar ( 1923 – 2014) 

Siostra Diakonisa Zuzanna Lazar urodziła się 27 grudnia 1923 roku w Wiśle , pochodziła z przysiółka Kozińce. Zmarła w wieku 91 lat w dniu 20 października 2014 r.

Do Diakonatu zostaje przyjęta 8 listopada 1947 roku, po roku zostaje siostrą próba , zakłada stój siostrzany i czepek. Dnia 3 lutego 1957 roku wraz z pięcioma siostrami zostaje wyświecona na Diakonisę przez ks. biskupa Karola Kotulę. Przygotowana do pracy wśród dzieci przez 8 lat opiekuje i wychowuje dzieci w  Ewangelickim Domu Dziecka w Dzięgielowie działającym wówczas przy Zakładach Opiekuńczych „Eben-Ezer.

Następnie siostra pracowała w Domu Starców na dzięgielowskiej „Szczukówce”, później w Szpitalu Śląskim w Cieszynie.

W roku 1962 rozpoczęła  wraz  innymi siostrami pionierską pracę w nowo otwartym Ewangelickim Domu Opieki „Sarepta” w Węgrowie.

Po powrocie z Podlasia  znów podejmuje służbie opiekując się ludźmi w podeszłym wieku w Domu Opieki na „Szczukówce” i wśród mieszkańców Dzięgielowa i okolicy.

W roku 1980 zostaje skierowana do służby Ewangelickim Domu Opieki „Tabita” w Konstancinie Jeziorna k Warszawy , gdzie pracuje ofiarnie aż do przejścia na emeryturę. Wraca do Dzięgielowa i zamieszkuje Domu Sióstr Emerytek „Salem”.

 

Źródło: fragment artykułu   „S. Zuzanna Lazar nie żyje”  zamieszczonego  http://diakonia.org.pl/aktualnosc/s-zuzanna-lazar-nie-zyje/

 

 

 

Śp. Siostra Diakonisa Krystyna Ema Pilch

 

Siostra Diakonisa Krystyna Pilch  urodziła się 9 czerwca 1923 roku w Wiśle.. Zmarła w wieku 74  lat w dniu 25 lutego 1995 r.

Jako siostra pełniła służbę w Szpitalu Śląskim w Cieszynie, w Domu Opieki w Sorkwitach, w Miechowicach, „na Szczukówce” oraz w „Betanii”.

W węgrowskim Domu Opieki „Sarepta” siostra Krystyna przepracowała w sumie 14 lat i wyjechała do Dzięgielowa w roku 1981. Parafianie pamiętają siostrę Krystynkę (tak Ją wszyscy  nazywali)  jako bardzo ciepłą i skromną  osobę, bardzo zapracowaną i zatroskaną o potrzeby pensjonariuszy.

 Źródło: fragmenty z książki   „Powołane” – wydawnictwo „Warto” Dzięgielów 2017r. i wspomnienia parafian węgrowskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

 

 

  

Siostra Diakonisa Daniela-Danuta Ferek

 

Siostra Diakonisa Daniela Ferek  urodziła się 16 marca 1940 roku w Suchej Średniej na Zaolziu. Siostra Daniela przyjechała do pracy w Domu Opieki Sarepta w Węgrowie w roku 1963.

Pracę zakończyła po 18 latach w roku 1980, kiedy została wybrana przez Radę Sióstr na zastępczynię nowej siostry przełożonej w Dzięgielowie.

Siostra wspomina trudne warunki tuż po otwarciu  „Sarepty” w małym Węgrowie, z troską patrzyła na problemy  z zaopatrzeniem, a szczególnie dokuczliwe były braki w zakresie opału na zimę.

Była nie tylko opiekunką ludzi starszych , ale także potrafiła bardzo dobrze niczym najlepszy nauczyciel zająć się dziećmi parafian i pracowników Domu Opieki, których w tym czasie na podwórku Sarepty biegało kilkanaścioro.

Źródło: fragmenty z książki   „Powołane” – wydawnictwo „Warto” Dzięgielów 2017r. i wspomnienia parafian węgrowskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

 

 

 

Siostra Diakonisa Alina – Helena Ciosk

 

Siostra Diakonisa Alina Ciosk  urodziła się 1 kwietnia 1928  roku w Jaworzu.

W roku 1962 została skierowana do Domu Opieki „Sarepta” w Węgrowie, kiedy jeszcze przyszły Dom Opieki był  w trakcie generalnego remontu.

 

Inicjatorem przyjazdu sióstr diakonis z diakonatu Eben – Ezer z Dzięgielowa był  główny sprawca powstania „Sarepty” ksiądz Karol Messerschmidt. Siostra Alina również wspomina trudne początki i braki w zaopatrzeniu. Przywołuje historię jednej z pierwszych Wigilii w Domu Opieki, kiedy z trudem zdobyła na węgrowskim targu gęś, a w kolejce po ryby straciła kilka guzików.

Siostra przepracowała w Węgrowie 27 lat, w tym 23 jako kierownik Domu Opieki „Sarepta” i wyjechała po przejściu na emeryturę w lipcu 1992r. Jako człowiek niezwykle prawy zdobyła wielki szacunek wśród podopiecznych i parafian węgrowskich.

Źródło: fragmenty z książki   „Powołane” – wydawnictwo „Warto” Dzięgielów 2017r. i wspomnienia parafian węgrowskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej

 

Od 1992r. Dom Opieki pozostał w zarządzaniu siostry Anieli Kawulok, która przepracowała w Węgrowie ponad 40 lat, aż do odejścia ostatniego pensjonariusza w grudniu 2016r.

Obecnie nie ma już Domu Opieki i ofiarnie pracujących sióstr Diakonis również.