Z życia Parafii

 

 

 

 

W dniu 11 maja Pani Joanna Klem zaprosiła naszych ukraińskich Gości, swoich uczniów zaawansowanego kursu języka polskiego, na  wycieczkę po zabytkach  Węgrowa.

Przewodnikiem był pan Roman Postek. Pan Roman jest historykiem sztuki, muzealnikiem, animatorem kultury, pasjonatem żeglarstwa, podróży i fotografowania. Przeszło 17 lat był Dyrektorem Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, które w tym czasie stało się „perełką ” na historycznym szlaku Mazowsza.

Uczestnicy wycieczki zobaczyli  m.in. Bazylikę Mniejszą w Węgrowie, „Dom Rabina” Jakuba Mendla Morgensterna przy ulicy Zwycięstwa 5, pomnik Ángela Rosenblata, historyczny XVII wieczny cmentarz ewangelicki, murowany XIX kościół ewangelicki oraz zrewitalizowaną ulicę Gabriela Narutowicza.

Spacerowi po Węgrowie sprzyjała piękna wiosenna pogoda i interesujące opowieści o historii miasta i jego zabytkach.

Dziękujemy bardzo za cenną lekcję historii. Takie działania wspierają integrację uchodźców w środowisku naszego miasta.

 

 

 

W dniu 10 maja na rynek pod budynek Biblioteki Miejskiej („Dom Gdański”) zajechał Bibliobus – BibelMobil. Pojazd ten powstał w wyniku aktywności grupy osób oraz parafii katolickich i ewangelickich dla których ważna jest Biblia. Przebudowany został piętrowy autobus miejski, który dawniej jeździł ulicami Berlina. Na dolnym poziomie zorganizowano wystawę o Biblii, przygotowaną z perspektywy ekumenicznej oraz stoisko z książkami Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

O godzinie 17:00 mieliśmy przyjemność wysłuchania wykładu Pani prof. Kaliny Wojciechowskiej (kierownika Katedry Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz członka Rady Języka Polskiego), pt. „Biblia na pograniczu kultur”. Po wykładzie Pani Profesor odpowiadała szczegółowo na zadane pytania dotyczące istoty przekładów Biblii, znaczenia i wpływu innych kultur na strukturę budowy samej Biblii. W wyniku pytań Pani Kalina Wojciechowska  podzieliła się refleksją w jaki sposób należy czytać i rozumieć teksty w Biblii oraz jakie znaczenie mają tu współczesne przekłady z użyciem przypisów i objaśnień do tekstów.

Po wykładzie w Bibliotece Miejskiej w Węgrowie otwarto wystawę „Biblia: Wczoraj i Dziś” przygotowaną przez Towarzystwo Biblijne w Polsce. Można obejrzeć różne przekłady Biblii, często w językach egzotycznych. Są tam egzemplarze Biblii w języku hebrajskim, greckim , a nawet zapisane alfabetem Braille’a. Prezentowana jest także Biblia Ekumeniczna  jako przykład międzywyznaniowego tłumaczenia księgi.

 

 

 

10 maja w Węgrowie odbędzie się Ekumeniczny Dzień Biblii organizowany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską wspólnie z Towarzystwem Biblijnym w Polsce, Polską Radą Ekumeniczną oraz Biblioteką Miejską w Węgrowie.
Na rynku Mariackim stanie autobus z wystawą o Biblii, który będzie udostępniony dla zwiedzających indywidualnie oraz grup zorganizowanych  (szczególnie szkolnych). Na jego dolnym poziomie znajduje się wystawa o Biblii, przygotowana z perspektywy ekumenicznej, a na górnym mała sala na 25 osób. Przed autobusem ustawiona będzie prasa drukarska.

Od 2018 roku autobus odwiedziło ok. 630 000 gości, a wśród nich dzieci i młodzież z ponad  12 000 klas szkolnych.
10 maja o  godzinie 17.00 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Rynek Mariacki 11 odbędzie się wykład prof. Kaliny Wojciechowskiej (kierownika Katedry Wiedzy Nowotestamentowej i  Języka Greckiego 
w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz członka Rady Języka Polskiego), pt. „Biblia na pograniczu kultur”.

Nastąpi także  otwarcie wystawy Towarzystwa Biblijnego w Polsce „Biblia wczoraj i dziś”.

 

 

 

W 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyła się modlitwa na cmentarzu ewangelickim w Węgrowie, przy grobie Edwarda Marskiego, nauczyciela przy tutejszej parafii ewangelickiej, powstańca styczniowego.

Modlitwę prowadził proboszcz parafii węgrowskiej ks. Grzegorz Giemza, a uczestniczyli w niej: starosta powiatu węgrowskiego Ewa Grażyna Besztak, przewodniczący rady powiatu Leszek Redosz oraz Elżbieta Kontosz, kurator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie.

 

 

 

Przede wszystkim ogromne oszczędności – całkowity pobór prądu na matach grzewczych nie przekracza 0,8 – 1kW na godzinę. Przy budynku kościoła jest to idealne rozwiązanie, gdyż system uruchamiany jest na czas nabożeństwa i daje poczucie komfortu termicznego. System posiada pełne sterowanie mikroprocesorowe, jest emisyjnie bezpieczny (np. dla osób z rozrusznikiem serca), a przy tym jest bezgłośny.

Bardzo dziękujemy firmie „KAMO” za profesjonalną instalację i uruchomienie. Szczególne podziękowania dla Pana Prezesa Brunona Krefta za przychylność i zrozumienie dla potrzeb naszej małej społeczności.

 

 

 

Niedziela Wieczności jest zarazem ostatnią niedzielą roku kościelnego. Ewangelicy wspominając swych zmarłych, dziękują Bogu za to, że byli. To ewangelickie święto pełniło niejako rolę katolickiego Święta Zmarłych.

Po niedzielnym nabożeństwie węgrowscy zborownicy wraz z proboszczem odwiedzili cmentarz ewangelicki. Wspominaliśmy historyczne postacie, których pochówki znajdują się na naszym cmentarzu. W obrębie kwatery gdzie pochowani są pensjonariusze byłego Domu Opieki „Sarepta” wspólnie zmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy światełko dla uczczenia ich pamięci. Odwiedziliśmy również grób naszej zmarłej w ubiegłym tygodniu siostry Pani Joanny Zelent.

 

 

 

Z żałobnej karty podajemy, że w dniu 14 listopada 2022 zmarła przeżywszy 89 lata śp. Joanna Zelent. Pogrzeb Zmarłej odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 17 listopada o godz. 13:00 na węgrowskim ewangelickim cmentarzu parafialnym.

 

 

 

 

W dniu 13 listopada w trakcie nabożeństwa w naszej parafii odbyła się kolejna już Szkółka Niedzielna prowadzona przez Agnieszkę Godfrejów-Tarnogórską metodą Godly Play.

W pracy metodą Godly Play podchodzi się z szacunkiem do duchowość dziecka i wspiera jej rozwój przy poszanowaniu wyjątkowości każdego z dzieci. Nasi szkółkowicze bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach.

Na zajęciach rękami dzieci i ich opiekunów powstały piękne wieńce adwentowe.

Cieszymy się też niezmiernie, iż przybywa świątecznych paczek dla dzieci w Rumunii, Białorusi i Ukrainie w ramach akcji „Prezent pod choinkę”.

 

6 listopada 2022 roku w czasie nabożeństwa z Wieczerzą

Pańską w kościele ewangelickim Trójcy Świętej w Węgrowie

odbyło się uroczyste wprowadzenie Rady Parafialnej Parafii

Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie.

Wprowadzenia w urząd, zgodnie z prawem kościelnym, dokonał

Biskup Diecezji Warszawskiej. bp Jan Cieślar.

 

 

„Prezent pod choinkę” to kolejna cykliczna akcja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Centrum Misji i Ewangelizacji. W tym roku skierowana jest do dzieci z  Ukrainy, Rumunii i Białorusi.

Paczka powinna zawierać tylko nowe rzeczy oraz oryginal­nie zapakowane słodycze z datą ważności późniejszą niż 1 czerwca 2023 roku.

Paczkę + 15 zł dostarczamy do parafialnego  koordynatora – Pani kurator Elżbiety Kontosz.

Do 13 listopada 2022 r. można także te pieniądze przelać bezpośrednio na parafialne konto „Kultowe”  ( 03 9236 0008 0000 0736 2000 0010) z dopiskiem „Prezent pod choinkę”.

Nasz adres:

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Węgrowie;  ul. Gabriela Narutowicza 20; 07-100 Węgrów

Wartość prezentu to 60 zł, a 15 zł to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów organizacji akcji oraz transportu.

 

 

 

 

Parafianie i Sympatycy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie składają Życzenia Urodzinowe Swojemu Proboszczowi.

 

 

 

W dniach 08-10 sierpnia w naszej parafii na

ul. Narutowicza 22a gościć będziemy Mobilny Punkt

Programu Pomocy Finansowej
UNHCR w Polsce
Dla osób przybyłych z Ukrainy

UNHCR oferuje krótkoterminową pomoc materialną dla
osób przybyłych z Ukrainy w celu wsparcia ich
integracji w Polsce


Link do strony rejestracji:

https://appoint.ly/s/pomoc_UNHCR_Wegrow/rejestracja

 

 

 

 

 

 

W sobotnie przedpołudnie spotkaliśmy się w parafii e-a w Węgrowie w celu uporządkowania terenu parafii oraz oczyszczenia ogrodu przy budynku „Sarepty” . Inicjatorem akcji była Rada Parafialna, a aktywnie włączył się w prace ksiądz proboszcz wraz z małżonką. Kilka godzin wspólnej pracy przyniosło konkretne efekty. Na zakończenie odbył się wspólny grill.

????

 

????

 

????

 

????

 

????

 

????

 

????

 

 

Nasza parafia może poszczycić się wielowiekową tradycją, należy do grona najstarszych parafii w Polsce.

Jako parafianie zobowiązani jesteśmy do wdzięczności tym, którzy byli przed nami, lecz mamy świadomość odpowiedzialność za to, by przyszłe pokolenia również posiadały najcenniejszy dar, jakim jest niezachwiana wiara oraz miejsce gdzie głoszone jest Słowo Boże.

Nasza odpowiedzialność odnosi się również do wymiaru materialnego – dziś na nas spoczywa powinność zatroszczenia się o parafię, w której gromadzi się nasza wspólnota na niedzielnych nabożeństwach. Parafia to również zabytki, cmentarz  oraz cały teren z pięknym niegdyś ogrodem. Aby utrzymać cały teren w ładzie i porządku potrzebny jest włożony trud pracy parafian, tym bardziej, że nie posiadamy etatowych pracowników świeckich odpowiedzialnych za teren i kościelnego do prac przy utrzymaniu kościoła.

Potrzebujemy od Was parafianie deklaracji pomocy w pracach porządkowych i utrzymaniowych. W salce parafialnej wyłożony został grafik, gdzie każdy z parafian może zaoferować swój czas i chęć pomocy w obsłudze ponad 20 zdefiniowanych zadań.

Bardzo prosimy o zapoznanie się z tym zestawieniem i podjęcie decyzji w jakich obszarach zechcielibyście pomóc parafii.

Bardzo prosimy o Wasze wsparcie.

 

 

Przypominamy dane kontaktowe z parafią. W związku z rozpoczętą działalnością diakonijną  uruchomione zostały nowe nr telefonów do Kancelarii Parafialnej oraz do Komisji Diakonijnej.

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

1 procent na diakonię

 

 

Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Drodzy!!!
Nasze parafialne możliwości finansowe jakie możemy przeznaczyć na pomoc
potrzebującym są ograniczone. Włożyliśmy wspólnie z Darczyńcami niemały trud w
przygotowanie 18 bezpiecznych miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Dziś
„zaliczyliśmy” kolejną akcję tym razem wymagane było zorganizowanie ad’hoc
kolejnych 4 miejsc dla mamy w ciązy z 8 letnim synkiem oraz 2 ich kuzynek.
Uchodźcy ci dotarli do centralnej Polski nie mieli zapewnionej opieki i środków do
życia, więc zwrócili się poprzez naszych gości z Ukrainy z prośbą o pomoc. W tej
sytuacji pięknie zachował się nasz proboszcz – ksiądz dr. Grzegorz Giemza
udostępniając dla całej czwórki swój służbowy pokój z aneksem sanitarnym w
węgrowskiej parafii. Przygotowaliśmy niezwłocznie pomieszczenie doposażając je w
miejsca do spania.

 

Bardzo Wszystkich prosimy o pomoc rzeczową oraz finansową dla naszej parafialnej
„Diakonii”, aby podołać potrzebom chwili. Widzimy, że wzbierająca fala uchodźców
wymaga należytego zaopiekowania się nimi. Jest potrzeba przygotowania kolejnych
pomieszczeń z miejscami noclegowymi (łóżka i materace oraz pościel).
Dla „normalnego” funkcjonowania potrzebujemy zaopatrzyć pomieszczenia w małe stoły
jadalniane i krzesła oraz w miejsca na przechowywanie odzieży i bagaży.
Nasz kontakt mailowy w tematach pomocy charytatywnej: diakonia.wegrow@luteranie.pl

Podajemy nasze konto parafialne dla ofiarodawców:
Nr konta Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie:
03 9236 0008 0000 0736 2000 0010
z dopiskiem tytułem: „Dla Ukrainy”
Za wszelkie wpłaty bardzo dziękujemy słowami „Bóg Zapłać”

Zamieszczamy również konto Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce
dla osób chcących wesprzeć dzieło pomocy dla potrzebujących.
Nr konta Diakonii Polskiej:
78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Jeszcze raz serdeczne podziękowania za okazaną pomoc.
Parafialna Komisja Diakonijna 

13.03.2022
Spotkanie po niedzielnym nabożeństwie w parafii E-A w Węgrowie w salce parafialnej z naszymi gośćmi.

 

Dziękujemy za wspólny czas diakon Agnieszce Godfrejów – Tarnogórskiej, księdzu Waldemarowi Szczugieł z rodziną i naszym braciom i siostrom z ogarniętej wojną Ukrainy oraz naszym parafianom.

Wspólnie śpiewaliśmy pieśni religijne w dwu językach, a na koniec nasi ukraińscy goście zaśpiewali, przesiąknięty tęsknotą za domem, hymn religijny.

 

https://fb.watch/bKYee9sFbp/

 

 

Przygotowane dzięki Darczyńcom i pracy Sympatyków i Parafian miejsca noclegowe dla ukraińskich uchodźców w domu parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskie w Węgrowie.
Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna za dary serca.
Bardzo dziękujemy Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego za przekazane fundusze na zakup łóżek do pomieszczeń w domu parafialnym.

Wielki Szacunek dla Wspierających to Dzieło przesyła cały Zbór Ewangelicko-Augsburski w Węgrowie.

 

„Wiara jest największym nabożeństwem”  M. Luter            

 

 

Zgromadzenie Parafialne      

W dniu 07.03.2021r r. w naszej parafii w trybie hybrydowym odbyło się Zgromadzenie Parafialne, które zaakceptowało roczne sprawozdanie za rok 2020 oraz preliminarz budżetowy na rok 2021.