Cmentarz Ewangelicki z XVII w.

Cmentarz przykościelny z XVII w.

Kościół i cmentarz ewangelicki w Węgrowie zachowują tradycyjny dla starych świątyń układ przestrzenny, gdzie cmentarz grzebalny znajduje się wewnątrz strefy wyznaczonej przez ogrodzenie wokół kościoła.

Na cmentarzu znajdują się interesujące nagrobki z XVII wieku oraz mogiła powstańca styczniowego, który zginął w Bitwie pod Węgrowem 3 lutego 1863 r. Są również nagrobki szkockich rzemieślników-tkaczy  z XVIII wieku.

Na cmentarzu znajduje się wiele interesujących pomników oraz okazałe  kwatery rodzinne. Najstarsze z nich przykrywają barokowe płyty z szarego piaskowca ozdobione symbolami śmierci i marność spraw doczesnych (Vanitas): Anny Henderson z d. Liddel (1696) oraz burmistrza Archebalda Campbella z 1692 r. z herbem szkockiej rodziny Campbell of Argyll.

Po rodzinach ze Szkocji pozostały także płyty familii Hueys oraz Campbell z przełomu XVII/XVIII.

Na cmentarzu spotkać można klasycystyczne pomniki z XIX w., w tym obelisk Edwarda Marskiego poległego 3 II 1863 r. w bitwie pod Węgrowem.

Protestanci  węgrowscy  czuli  się  Polakami,  choć  na  nagrobkach  (najstarsze z XVII wieku) figurują nazwiska niemieckie i  szkockie.

Napisano w Galeria