Aktualności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sobota  28 października 2017 godz. 18:00  Koncert symfoniczny z okazji rocznicy 500-lecia Reformacji

Rodzaj koncertu: oratoryjny
Sala: Koncertowa
Abonament: C2 – Koncerty symfoniczne, Z2 – Złoty abonament
Cena: 25-60 zł

Wykonawcy

Orkiestra Filharmonii Narodowej

Chór Filharmonii Narodowej

Carlos Spierer – dyrygent

Marek Pilch – organy

Bartosz Michałowski – dyrektor chóru

Program

Max RegerEin feste Burg op. 27 (fantazja chorałowa na organy solo) [15’]

Johann Sebastian Bach / Igor Strawiński – Wariacje chorałowe na temat pieśni bożonarodzeniowej Vom Himmel hoch da komm’ ich her na chór i orkiestrę [15’]

Otto Nicolai – Uroczysta uwertura kościelna na temat chorału Ein feste Burg ist unser Gott na chór, organy i orkiestrę op. 31 [9’]

Przerwa [20′]

Paweł ŁukaszewskiMissa brevis na chór żeński i organy [8′]

Felix Mendelssohn – V Symfonia Reformacyjna op. 107 [27’]

Ekumeniczny program koncertu nawiązującego do wielkiego jubileuszu pięćsetlecia Reformacji, w przededniu jej święta (31.10) łączy opracowanie łacińskiej mszy właściwej kościołowi katolickiemu (zachwycająca eufonią Missa brevis Pawła Łukaszewskiego z 2015 r. na chór żeński i organy) z kompozycjami różnorako odwołującymi się do wielkiego dziedzictwa ewangelickiej pieśni – chorału. Kościoły protestanckie przechowały w żywej tradycji znaczną część repertuaru tworzonego u zarania Reformacji. Podstawę repertuaru stanowiły i wciąż stanowią pieśni do tekstów (i częściowo melodii) samego Marcina Lutra oraz innych ojców ruchu, śpiewane przez wspólnotę wiernych, ale też stanowiące kanwę różnorodnych opracowań.

Popularna kolęda Vom Kimmel hoch stała się przedmiotem niezwykle kunsztownego kontrapunktycznego ujęcia w formie wariacji kanonicznych w późnym arcydziele J. S. Bacha – podczas koncertu zabrzmią one w fascynującej orkiestracji I. Strawińskiego. Ein feste Burg ist unser Gott – „Warownym grodem jest nasz Bóg” to z kolei najbardziej emblematyczna pieśń Reformacji i jej hymn (jako parafraza Psalmu 46.). Wykonywana zawsze na Święto Reformacji, a także podczas najważniejszych uroczystości wspólnot ewangelickich także stała się obiektem niezliczonych opracowań w formie motetów, kantat, organowych preludiów i fantazji chorałowych. Tę właśnie pieśń zacytował też osiemnastoletni Felix Mendelssohn w finale swej Piątej Symfonii (chronologicznie – drugiej, numeracja odnosi się do kolejności wydań) z 1829 r. Planował uczcić nią jubileusz trzystulecia ogłoszenia Konfesji Augsburskiej (1830), lecz dzieło doczekało się premiery dopiero dwa lata później.

Piotr Maculewicz

 

#500latReformacji – Weekend Reformacyjny

Od 10 lat Kościół ewangelicko-augsburski przygotowywał się w ramach Dekady Lutra/Reformacji do obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji. Dekadę zainaugurowano nabożeństwem 31 października 2008 r. w kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Była to także 35. rocznica Konkordii Leuenebrskiej ustanawiającej wspólnotę ołtarza i ambony między Kościołami reformacyjnymi. Przyszedł czas na wielki finał. Centralne obchody jubileuszowe, tzw. WEEKEND REFORMACYJNY, odbędą się w Warszawie, a nasza Parafia jest jednym z głównych współorganizatorów.

Na stronie www.warszawa.luter2017.pl znajdują się szczegółowe informacje dotyczące całego programu Weekendu Reformacyjnego wraz z programem towarzyszącym w instytucjach naukowo-kulturalnych stolicy oraz godzinami nabożeństw Słowa Bożego w ewangelickich kościołach Warszawy.

Punktem kulminacyjnym będzie uroczyste nabożeństwo reformacyjne 29 października 2017 r. o godz. 10:30, które poprowadzi Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec. Kazanie wygłosi ks. bp Munib Younan z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ziemi Świętej i b. prezydent Światowej Federacji Luterańskiej.

Poniżej prezentujemy główne wydarzenia w kościele Świętej Trójcy

>> czwartek, 26.10.2017

19.30  Koncert „Pochwal Mój Duchu, Mocarza przez 500 lat Reformacji” 

(kościół Świętej Trójcy, pl. Małachowskiego 1), wstęp wolny
Wykonawcy: Bogumiła Dziel-Wawrowska – sopran, Rafał Tomkiewicz – kontratenor, Maciej Bogumił Nerkowski – baryton, Bach Ensemble, Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej, Orkiestra Instrumentów Historycznych , Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych, Jakub Stefek – organy
Kierownictwo artystyczne – dyrygent: Joanna Korczago
W programie m. in.: J.S. Bach, H. Distler, Z. Falkowska, P. Łukaszewski, E. Pepping

>> SOBOTA, 28. 10. 2017 

SZLAK EWANGELICKI w Warszawie – Autobus Reformacyjny

przystanek: pl. Małachowskiego: 9:45|11:15|12:30|15:15|16:30|

09:00 – otwarcie kościoła Świętej Trójcy

(Biblia Brzeska, stanowisko informacyjne nt. Kościoła ewangelicko-augsburskiego, kącik dla dzieci, punkt Komisji Diakonijnej z kawą i herbatą + coś słodkiego:)

11:00 – otwarcie wystawy fotograficznej o Biskupie Juliuszu Bursche

12:00 – modlitwa południowa „Człowiek nie na sprzedaż”

13:00 – promocja nowej książki o kościele i Parafii Świętej Trójcy

15:00 – dyskusja panelowa „EWANGELIK OBYWATEL | KATOLIK – OBYWATEL” zorganizowana wspólnie przez Parafię Świętej Trójcy, Klub Tygodnika Powszechnego oraz Fundację Konrada Adenuera

paneliści: poseł na Sejm RP Urszula Pasławska, Grzegorz Polak (publicysta katolicki), dr Gerhard Gnauck (Die Welt), ks. prof. Andrzej Perzyński (teolog katolicki)

18:00 – zamknięcie kościoła

Zapraszamy również na spacer po naszym cmentarzu przy ul. Młynarskiej 54/56/58: godz. 11:00 –  oprowadza pani Maria Chmiel, varsavianistka i bohemistka

Sobota w innych lokalizacjach

10.00 – 18.00 Prezentacja Aktu Konfederacji Warszawskiej (Archiwum Akt Dawnych, ul. Długa 7), prelekcje eksperckie o godz.: 12.00 14.00, 16.00 

13.30 Oprowadzanie po wystawie „Kobiety i Reformacja” (Centrum Luterańskie, ul. Miodowa 21)

15.00, 17.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Czytaj i osądź czystym sercem”(Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, Powiśle)

20.00 Kantata Reformacyjna – koncert (kościół ewangelicko-reformowany, Al. Solidarności 74); słowa: Jacek Cygan, muzyka: Stanisław Szczyciński, (wstęp wolny)

NIEDZIELA – NABOŻEŃSTWO REFORMACYJNE, g. 10:30

 

 

Jedni mówią, że Kościół jest staroświecki i nudny. Inni, że Kościół jest niepotrzebny, bo każdy może sam pomodlić się w domowym zaciszu. Kościół jest jednak miejscem, do którego zawsze możemy powrócić – nie tylko od święta, ale i przed świętami i po nich. Jak co roku, w kościele Świętej Trójcy odprawione zostanie nabożeństwo reformacyjne, które tym razem przypada w niedzielę. Chcemy Cię serdecznie na nie zaprosić, powitać Cię w naszym wspólnym domu, wspólnym bez względu na to, jak bardzo jesteś z tym Kościołem związana/y, jak często go odwiedzasz, czy jak często się modlisz. Kościół jako wspólnota jest domem dla wszystkich bez wyjątku.  Przyjdź 31 października o godz. 10:30 na wspólną modlitwę. Zaproś swoich Bliskich i Przyjaciół. Poprzez muzykę, śpiew, słowa i w sakramencie Wieczerzy Pańskiej chcemy wyznawać wiarę w Jezusa Chrystusa.

 

Kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy

pl. S. Małachowskiego 1, Warszawa

www.swietoreformacji.pl, www.trojca.waw.pl

 

 

16.07.2017 mija 50 Rocznica Ślubu naszych parafian Szanownych Państwa Elżbiety i Andrzeja Bychowskich.

Z Okazji Złotych Godów Życzymy naszym Jubilatom Bożego Błogosławieństwa i dalszych Wspólnych Lat Życia.

 

17.06.2017 Bielsko Biała (Dzień Trzeci)

Uroczyste Nabożeństwo w bielskiej hali „Pod Dębowcem”

wielu nas było na zwieńczeniu obchodów Dni Kościoła 

 

Wspólna uroczysta pożegnalna kolacja wraz z kilkunastoosobową grupą z parafii w Koszalinie na gościnnej parafii bładnickiej.

Bardzo dziękujemy za okazaną życzliwość i gościnność.

Do Zobaczenia.

 

16.06.2017 Cieszyn (Dzień Drugi)

Kościół Jezusowy w Cieszynie

 

Obchody Dni Kościoła na cieszyńskim rynku.

 

Koncert Zespołu Śląsk z repertuarem pieśni ewangelickich w Kościele Jezusowym.

15.06.2017 Ustroń i Wisła (Dzień Pierwszy)

Nabożeństwo na Równicy.

15.06.2017 poranek 07:30

W oczekiwaniu na „cug” z Bładnic do Ustronia.

Niezawodny wiślański przewoźnik „WISPOL” dowiózł nas na samą Równicę.

 

Na nabożeństwie w „leśnym kościele” na Równicy zgromadziło się ok. 3000 luteran z całej Polski i z zagranicy.

 

„Natchnieni Duchem” – wspaniała oprawę nabożeństwa stanowiło słońce, którego promienie wprost spływały po zboczu Równicy.

Następnie uroczystości przeniosły się do Wisły.

W kościele odbywały się koncerty chórów z parafii ewangelickich.

 

 

 

 

 

PLAKAT BPGA

 

 

Życzenia Wielkanocne