Zapowiedzi Wydarzeń

 

Uroczyste dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne z okazji

100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

 

 

 

 

Uroczyste nabożeństwo z okazji Pamiątki Reformacji – 05.11.2017

W Niedzielę  5 listopada  o godz: 10.00  uroczyste nabożeństwo z okazji Pamiątki Reformacji z udziałem zaproszonych gości.

Już dziś na to uroczyste nabożeństwo serdecznie zapraszamy.

Agenda nabożeństwa

 

Parafia Planuje:

Parafialna wycieczka śladami Ojca Reformacji ks. dr. Marcina Lutra w końcu miesiąca lipca 2017r.

W roku jubileuszu Reformacji węgrowska parafia planuje wycieczkę studyjną śladami Marcina Lutra. W ramach wycieczki odwiedzimy:

Witenberga – w planie zwiedzanie miasta; Kościół Zamkowy wraz z uczestnictwem w niedzielnym nabożeństwie. Tu Luter przybił swoje 95 Tez, tu również znajduje się jego grób; Rynek –z pomnikami Lutra i Filipa Melanchtona;  Kościół Miejski (pierwszy kościół reformacji), w którym Marcin Luter i Katarzyna von Bora wzięli ślub; Dom Filipa Melanchtona; a także dom Lutra.

Zamek Wartburg – zwiedzanie zamku, w którym Ojciec Reformacji spędził dziewięć miesięcy, tłumacząc Nowy Testament z języka greckiego na niemiecki.

Eisleben – miejsce narodzin i śmierci Lutra-zwiedzanie domu, w którym Luter przyszedł na świat;  muzeum poświęcone Lutrowi i miastu;  kościół św. św. Piotra i Pawła, w którym Reformator został ochrzczony oraz św. Andrzeja, gdzie wygłosi swoje cztery ostatnie kazania.

Galeria zdjęć z miejsc, które odwiedzimy w roku bieżącym wykonana podczas wycieczki „Czterech z grupy Węgrów” w sierpniu 2007r wraz z przesympatyczna parafią ewangelicko-augsburską w Ustroniu.

 

 

Z Życia Kościoła:

Ewangelickie Dni Kościoła   15-18.06.2017

Zapraszamy w czerwcu do Wisły, Ustronia, Cieszyna i Bielska-Białej

W roku jubileuszu Reformacji zapraszamy do uczestniczenia i wspólnego kształtowania spotkania ewangelików.

Ewangelickie Dni Kościoła

Drogie Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie,

chciałbym zaprosić Was na wyjątkowe spotkanie ewangelików – EWANGELICKIE DNI KOŚCIOŁA, które od 15 do 18 czerwca 2017 roku będą odbywały się w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie, Czeskim Cieszynie i Bielsku-Białej. Będą one okazją do spotkań, do wzajemnego poznawania się, do odkrywania współczesnego obrazu ewangelicyzmu w Polsce. Lecz przede wszystkim, w roku jubileuszu 500 lat Reformacji, będą Świętem Chrystusa, okazją by zadać sobie pytanie o Jego miejsce w naszym życiu.

„Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki” (Hbr 13,8) to werset, który będzie nam towarzyszył przez te cztery dni i będzie wzywał do tego, byśmy zastanowili się, jaka jest nasza Reformacja i czy jest w nas gotowość na nieustanną odnowę. Podczas gdy Jezus Chrystus jest ten sam, był, jest i będzie niezmienny, my funkcjonujemy inaczej. Świat wokół nas ulega zmianom, my się zmieniamy, zmieniają się nasze sytuacje życiowe i doświadczenia.

 

„Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki”. Te słowa dają pewność, że nawet, jeśli my popełniamy błędy, to mamy jasny układ odniesienia. Ten, który wszystko i wszystkich porusza, sam jest pewną ostoją. Ten, który dokonuje zmian w życiu każdej i każdego z nas, sam jest niezmienny. Jest ten sam i to istotna myśl, na której winniśmy budować naszą wiarę. Utarte, znane drogi są dla nas bezpieczne, dlatego podążając za Chrystusem bardziej koncentrujemy się na tej dobrze znanej, własnej ścieżce niż na Nim i Jego Słowie. Dlatego tak potrzebna jest nam odnowa, ciągłe bycie w drodze i życie, które jest pokutą, a zarazem oddaniem się Bogu.

 

Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki” daje nam przekonanie, że Chrystus jest tym, który łączy, spaja przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. On sprawia, że możemy dostrzec Jego uczniów i uczennice z czasów biblijnych, Jego naśladowców z całej historii Kościoła, współczesnych chrześcijan i poczuć jedność, którą On daje nam mimo tego, jak bardzo się różnimy. On też łączy nas dzisiaj. Dlatego tak ważne jest, byśmy chcieli być ze sobą, zechcieli się poznawać i odkrywać swoje talenty oraz słabe i mocne strony.

 

Ewangelickie Dni Kościoła to doskonała okazja, by ponownie wyruszyć w drogę, by na tej drodze spoglądając na jedyny punkt odniesienia, jakim jest Chrystus, spotkać różnych ludzi, którzy z jednej strony chcą nam w tej drodze towarzyszyć, ale też oczekują naszego towarzystwa. Zachęcam Was, Drodzy, do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wszyscy razem będziemy mogli przypomnieć światu, że chcemy być „zawsze razem z Chrystusem”.

 

bp Jerzy Samiec

 

 

 
 
Napisano w Bez kategorii